Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel’de Tabloları-Listeleri Nasıl Oluşturmalıyız?

Eğitim

Excel’de Tabloları-Listeleri Nasıl Oluşturmalıyız?

Excel’de Tabloları, Listeleri Nasıl Oluşturmalıyız? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Excel’de Tabloları, Listeleri Nasıl Oluşturmalıyız? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Excel’de oluşturduğumuz tabloları-listeleri, satırlardan ve sütunlardan oluşur. Ancak bu satırları ve sütunları oluştururken, dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Excel’de tablolar oluştururken nelere dikkat etmeliyiz. Temel anlamda satırlardan ve sütunlardan oluşan bir yapı olan Excel’de tablo oluşturmadan önce nelere dikkat etmeliyiz. Adım adım bunları birlikte inceleyelim. 

Hangi Veriler Sütunlarda, Hangi Veriler Satırlarda Olmalı?

Excel’de tablolar oluşturmaya başladığınızda, bu sorunun cevabı gayet basittir. Genellikle, çalışma sayfalarındaki veriler üstten aşağıya doğru düzenlenir. Verilerinizi yana doğru, sütunlar boyunca düzenleriz de, tablonuzdaki verilere ulaşmak için, sık sık kaydırma çubuğunu kullanmanız gerekebilir. Özellikle raporlama yapacağınız tablolarınızda verilerinizin yukarından aşağıya doğru düzenlemesi gerekir. Yan yan sütunlara düzenlenmiş verilerin yada her biri ayrı bir sayfa da olan verilerin raporlamaları kolay olmayacaktır. 

Oluşturduğunuz Tablo’da Yazdırma Gerekecek mi?

Excel’de bir tablo oluşturmaya başlamadan önce, bu tablonun yazdırılıp, yazdırılmayacağınız düşünmeniz gerekir. Bazı tabloları sadece bilgi girmek amaçlı kullanırken, bazı tabloların -özellikle oluşturulan formlar- yazdırılması, Pdf kaydedilip mail olarak gönderilmesi-paylaşılması gerekebilir.  Bu tür yazdırma işleri yapacaksanız, sayfa boyutundan Yönlendirmeyi Yatay olarak olarak ayarlamak, sayfayı sığdır özelliklerini kullanmak gerekebilir.

Oluşturduğunuz Tabloyu Kim Görecek?

Oluşturduğunuz, oluşturacağınız tabloları sadece kendiniz görecekseniz, çok fazla süsleme ve düzenleme ihtiyacı duymayabilirsiniz.  Oluşturduğunuz tabloları yöneticilerinize, diğer çalışma arkadaşlarınıza ve müşterilerinize paylaşacaksanız, onlar gibi düşünerek tablolarınızı hazırlayın. Bazı yöneticiler detaylara önem verirken, bazı yöneticiler sade tablolar ile çalışmak ister. Bir tablo hazırlarken bunun gibi detaylara hakim olmanız gerekir.

Çalışma Sayfalarınızı Başkaları Kullanacak mı?

Başka kişiler tarafından kullanılacak sayfalar yaratıyorsanız, bu tabloların anlaşılabilir ve iyi düzenlenmiş olduğundan emin olun. Tablolar ve formüller oluştururken çoğu zaman bu tabloların başkaları tarafından okunacağını ve kullanılacağını düşünmeyiz. Oluşturduğumuz formüllerin ve tablo yapısının sabit ve anlaşılır olması gerekmektedir. Excel’deki Açıklamalar, Notlar eklemek yararlı olabilir. 

Farklı başlıklar da eklenebilir. Bir Excel tablosu oluştururken yukarıdaki başlıklardaki konulara dikkat etmenizi öneririm.

Devamını Oku

Eğitim

To Top