Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel’de Dolar İşareti İle Sabitleme ve Yüzde Değerleri bulmak

Eğitim

Excel’de Dolar İşareti İle Sabitleme ve Yüzde Değerleri bulmak

Excel’de hücreleri sabitlemek için kullanılan Dolar işareti nasıl kullanılır. Yüzde değerleri nasıl bulunur?

Excel’de Dolar İşareti İle Sabitleme ve Yüzde Değerleri bulmak

Excel’de bir parçanın bütün içindeki yüzdelik değerini bulmak için Dolar işareti, sabitleme özelliği nasıl kullanılır?

Excel’i kullanmaya başladığınızda, formülleri kullanmaya başladığınız zaman, formüllerin başvurduğu bazı hücrelerin sabit olması, sabit kalması gerektiğini fark edersiniz. 

Excel’de Dolar işareti kullanmaExcel’de Sabitleme yapma gibi ifadeler ile bilinen Excel’de sabitleme yapma işlemi formüllerinize uygulanmış ise, hücre başvurularında Dolar ($) işaretini görürsünüz. Excel’de formülleri sabitlemek, dolar işareti koymak için F4 tuşunu kullanabilirsiniz. F4 tuşu, hızlı bir şekilde sabitleme yapmak için kullandığımız Excel kısayollarından birisidir ve oldukça çok kullanılır. 

Bknz: Excel’de hesaplama yöntemleri nelerdir? Excel’de formülleri nasıl kullanırız.

Örneğin aşağıdaki gibi bir tablonuzun olduğunu düşünelim.  Bu satış tablosunda, D21 hücresine toplam değeri bulmak için, Excel’in çok kullanılan kısayollarından birisi olan Ctrl + M tuşunu kullanabilirsiniz. Excel’in 2010 ve üstü versiyonlarında çalışan bu kısayol ile iki kez Ctrl + M tuşlarına iki kez basarsanız, toplamın direk alındığını görürsünüz. 

Bu listede toplamı aldıktan sonra, her bir satışın toplam içindeki % lik değerini bulmak için E2 hücresine =D2/D21 formülünü yazmalıyız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, D21 hücresinin sabit olması gerektiğidir. Çünkü, D2 deki değer de D21 hücresine bölünecek, D3, D4.. ve son olarak D20 deki değer de D21 hücresine bölünecek. =D2/D21 formülünü yazdıktan sonra klavyedeki F fonksiyon tuşlarımızdan F4 tuşuna basarak formülünüzü =D2/$D$21 şekline getirebilirsiniz. 

F4 tuşunun Excel’de iki farklı kullanımı vardır. Excel’de herhangi bir işlemi yaptıktan sonra, F4 tuşuna basarak, yaptığınız işlemin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. F4 tuşu yapılan bir işlemi tekrarlamak için kullanılan güzel bir tuştur. İkinci kullanımı ise, Formüllerde kullanımdır. Örneğin =D2/D21 formülünü yazdıktan sonra F4 tuşuna bastığınızda formülünüzde hücrelerinize dolar işaretlerinin geldiğini görürsünüz. 

Tekrarlamak gerekirse F4 tuşu,

1- Yapılan bir işlemi yeniden yapmak için;
2- Formüllerinizde sabitleme yapmak için Dolar işaretinin getirilmesi için kullanılır. 
Yukarıdaki örneğimize dönersek, formülümüzü yazdıktan sonra, F4 tuşuna bastığınızda formülünüz aşağıdakine benzer şekilde olacaktır. 

Bu formülü aşağıya doğru kopyaladığınızda sabitlemeyi doğru yaptıysanız ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır. 

E sütununda bulduğunuz değerleri yüzdeye çevirmek için,

1- E2:E21 aralığını seçin. 
2- Seçili bölge üzerinde sağ butona basın ve açılan menüden Hücreleri Biçimlendirme seçeneğini seçin. (Kısayolu Ctrl + üst sıradaki 1 tuşu)
3- Yüzde Oranı değerinin üzerine çift tıklayın. 
İlginizi Çekebilir: Excel’de Kısayollar ve Püf Noktalar eğitim ders videoları 

Yüzde Oranı ifadesine çift tıkladığınızda ve gerekli biçimsel düzenlemeleri yaptığınızda ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır. 

Excel’de Sabitleme yapma ve yüzdelik değerleri bulmak için aşağıdaki eğitim videosunu izleyebilirsiniz. 

Eğitim

To Top