Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel LET Fonksiyonu Nasıl Çalışır?

Eğitim

Excel LET Fonksiyonu Nasıl Çalışır?

Excel LET işlevi, formüllerinizi basitleştirmenin ve okumayı ve anlamayı kolaylaştırma kullanacağımız çok kullanışlı bir Excel formülü. Let formülü, özellikle karmaşık formüllerin ve hesaplamaların yönetilmesini ve hatırlanmasını kolaylaştıracak

Excel 365 versiyonlarında kullanmaya başladığımız LET fonksiyonu, bir formüldeki değerlere benzersiz bir ad veya tanımlayıcı atayarak, formüllerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

LET işlevi, herhangi bir programlama dilindeki değişkenler gibi çalışır. Excel’e yeni başlayanlar bile, bu basit işlevi kullanabilir:

LET fonksiyonu:

  • Karmaşık formüllerin yönetilmesini kolaylaştırır.
  • Değişken tanımları ile hesaplamaların okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır.
  • Açıklayıcı adlara sahip karmaşık formülleri hatırlamasını sağlar.
  • Excel bir formülü bir kez hesaplayıp verilen ada atarken elektronik tabloların daha iyi performans göstermesini sağlar.

Excel LET işlevi, formüllerinizi basitleştirmenin ve okumayı ve anlamayı kolaylaştırma kullanacağımız çok kullanışlı bir Excel formülü. Let formülü, özellikle karmaşık formüllerin ve hesaplamaların yönetilmesini ve hatırlanmasını kolaylaştıracak.  Diğer bir avantaj, Excel’in bir formülü bir kez hesaplayıp verilen ada atadığı için elektronik tablolarınızın daha iyi çalışacağıdır. Bu sayede yoğun Excel kullandığımız dosyaların boyutları düşerek, daha performanslı çalışacaklar.

LET işlevi şu anda Microsoft 365 aboneleri için ve Excel Online’da mevcuttur, bu nedenle Excel’in önceki bir sürümünü kullanıyorsanız göremeyebilirsiniz. 

Örneğin LET fonksiyonunu kullanarak yapılan aşağıdaki örneği incelersek:

Excel 365 paketlerinde yer alan LET fonksiyonu ile yapılan bir işlem.

=LET(Satışlar;TOPLA(C2:C17);EĞER(Satışlar>200000;Satışlar*2%;Satışlar3%))

Formülün açıklaması:

1- C2:C17 aralığını topla sonuç =212.434,41
2- Bu toplam değeri olan 212.434,41 değerini Satışlar olarak isimlendir.
3- Eğer işlevini devreye al ve 212.434,41>200000 şartını çalıştır
4- Şart doğru olduğundan (sağlandığından) sonucu 212.434,41 * 2% işlemini gerçekleştir.
5- Sonuç : 4248,69

olarak gerçekleşir.

#Let Fonksiyonu Youtube anlatımı

#LET Fonksiyonu kullanımını 11.05.2021 tarihli canlı yayın dersimiz de giriş yaparak farklı örnekler üzerinden işledik. Aşağıdaki eğitim videosunda LET fonksiyonunun kullanım detaylarını öğrenebilirsiniz.

Excel’in formüllerinin ortak kullanımlarını öğrenmek isterseniz Excel İşlevleri ve Ortak kullanımları eğitim setimize göz atabilirsiniz.

Devamını Oku

Eğitim

To Top