Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

EĞERHATA-IFERROR Fonksiyonu ile Formüllerdeki Hataları Gizleme Nasıl Yapılır?

Eğitim

EĞERHATA-IFERROR Fonksiyonu ile Formüllerdeki Hataları Gizleme Nasıl Yapılır?

EĞERHATA Fonksiyonu, kullandığınız formül bir hatayı değerlendirir döndürürse, belirttiğiniz bir değeri verir; aksi takdirde, formülün sonucunu verir.

Excel’de EĞERHATA Fonksiyonu nasıl kullanılır?

Excel’de EĞERHATA formülü, oluşturduğunuz bir formülün sonucu hata olarak gelirse, EĞERHATA Formülü içinde kullandığınız parametreyi döndürür. Formülünüz hata vermezse, formülün sonucunu döndürür.

İşlevin genel kullanımı  

= EĞERHATA(değer; eğer_hataysa_değer) şeklindedir.

Burada;
Değer Hatayı denetleyen bağımsız değişkendir.

Excel’de Düşeyara işlevinde oluşan #YOK hatalarını ve formüllerinizde oluşan hataları gizlemek veya hata sonucu yerine istediğiniz bir değeri yazdırmak için EĞERHATA (IFERROR) işlevini kullanabilirsiniz.

omerbagci.com.tr üzerindeki EĞERHATA (IFERROR) fonksiyonunu işleyen eğitim videolarına aşağıdaki EĞERHATA etiketimizin linkinden ulaşabilirsiniz.

https://omerbagci.com.tr/etiket/egerhata-fonksiyonu

Formüllerinizde oluşan hatalar, toplam alma gibi, Düşeyara kullanımı gibi işlemler yaptığınızda sıkıntı çıkarabilir. Formüllerde oluşan hataların diğer formüllerinize etki yapmaması, oluşturduğunuz Excel raporlarında, rakamların ve tablolarınız da hata değerlerinin gizlenerek düzgün görünmesi için Eğerhata işlevini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki Excel tablosunda, =D2*$H$1 formülü uyguladığınızda ve aşağıya doğru kopyalama yaptığınız zaman, E7 ve E8 hücrelerinde hata verdiğini görürsünüz. D7 ve D8 hücrelerinde bulunan ifadeler metinsel ifade olduğundan Metin*Sayı şeklinde bir formül yukarıda da gördüğünüz gibi hataya neden olacaktır.  Oluşan #Değer hatası yerine 0 yazdırmak ve boş değer getirmek için EĞERHATA (İngilizce kullanımı ile IFERROR) işlevini kullanabiliriz. 

=EĞERHATA(D2*$H$1;0) formülünü E2 hücresine yazdığınızda, Excel hata oluşmayan hücrelerde normal işlemi (D2*$H$1) yapar. Hata oluşan hücreler de ise, Eğerhata işlevinin; ifadesinden sonraki kısmı olan 0 ifadesi devreye girer ve Hata oluşan hücrelere hata değeri yerine 0 yazar. Eğerhata işlevini kullanmak, Excel de hazırladığınız raporların daha düzgün görünmesini sağlar. Excel’i etkin kullananların sık sık kullandığı bir işlevdir. 

Eğitim

To Top