Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel formülünde dolar işareti ne anlama geliyor?

Eğitim

Excel formülünde dolar işareti ne anlama geliyor?

Excel’de formüller oluştururken kullandığımız Dolar işareti ne amaçla kullanılır.

Excel’de $ işareti, formüllerimizde mutlak(sabit) bir başvuru oluşturmak için bir hücre başvurusunda kullanılır. Mutlak başvuru, formül kopyalandığında değişmeyen başvuru türüdür.

Mutlak referansların birçok varyasyonu vardır:

  • $A$2 her zaman A sütununu ve 2. satırı işaret eder.
  • $A2 her zaman A sütununu gösterir, ancak formül kopyalanırken satırın değişmesine izin verilir. Formülü aşağıya doğru kopyaladınız zaman $A3, $A4 olarak değişir. Formül sağa doğru kopyalandığında ise $A2 formülü hiç değişmez.
  • A$2 her zaman 2. satırı işaret eder, ancak formül kopyalanırken sütunun değişmesine izin verilir. Formülü aşağıya doğru kopyaladığınızda değişmezken, yana doğru kopyaladığınızda B$2, C$2 gibi değişir.
  • $A$2:$A$10 her zaman A2:A10 aralığına işaret eder ve bu formülü sağa doğru yada aşağıya doğru kopyaladığınızda formül hiç bir zaman değişmez.
  • A$2:A2, genişleyen bir aralık oluşturur. Formülü çalışma sayfasına kopyaladığınızda, aralık A$2:A2, ardından A$2:A3 vb. olarak değişecektir. A2 burada sabit kalır, aşağıda doğru çektikçe genişler.

$ eklemenin hızlı bir yolunun formülü düzenlerken F4 tuşunu kullanmak olduğunu unutmayın. F4’e ilk basış, A2’yi $A$2 olarak değiştirir. A$2 için tekrar F4’e basın. $A2 için tekrar F4’e basın. A2’e dönmek için tekrar F4’e basın.

Excel’de $ işaretinin kullanımını ile ilgili detayları https://vidoport.com/etiket/dolar-isareti-kullanmak adresinde yer alan eğitim videolarından izleyebilirsiniz.

Yorumları gör

Bizlere soru sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

To Top