Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel’de Hedef Değerleri Grafikleştirmek

Excel’de Hedef Değerleri Grafikleştirmek

Excel’de Hedef-Gerçekleşme değerlerini grafiklere yansıtmak için kullanılan farklı yöntemler vardır. Hedef değerler grafiklere nasıl yansıtılır, grafiklerde nasıl kullanılır.

Excel’in güçlü özelliklerinden birisi olan Grafikler’i, veri görselleştirmede de yoğun olarak kullanıyoruz. Excel grafikleri özellikle son versiyonlarda eklenmeye başlayan yeni grafik türleri ile daha kullanışlı hale gelse de, bazı grafik türlerini çizmek için farklı adımlar uygulamak gerekiyor.

Excel’de satış/üretim gibi değerleri hedefleri ile karşılaştırmak için Excel grafiklerini kullanabiliriz. Hedefleri grafiklere yansıtmak oluşturduğunuz tablolara göre çok kolay olabilir.

Hedefleri grafiklerde göstermenin üç farklı yöntemi, aşağıdaki gibi olabilir.

Hederleri Grafikler üzerinde gösterme -1

Bu örnekte, hedef değerler C3:C8 aralığında bulunmakta ve tüm satış temsilcileri için hedef aynı değer olmaktadır.

Hedefleri Grafikler Üzerinde Gösterme – 2

Bu örnekte, hedef değer yukarıdaki örnekten farklı olarak, tek bir hücrede yer almakta ve bu değer değiştirilince, tüm hedefler değişmektedir.

Hedefleri Grafikler Üzerinde Gösterme – 3

Bu örnekte her temsilcinin ayrı bir hedef değeri vardır ve bu hedef değere göre hedef-gerçekleşme oranı grafiğe yansımaktadır.

Yukarıdaki resimlerde olduğu gibi daha farklı yöntemler ile hedef değerleri grafikler üzerinde gösterebiliriz.

Bunları yapabilmek için Excel’in grafikler konusuna hakim olmanız gerekir. Yukarıda resmi bulunan 3 örneğin yapılış şeklini ve diğer grafik eğitimlerini vidoport üzerindeki A’dan Z’ye Grafikler eğitim setimiz ile öğrenebilirsiniz.

https://vidoport.com/a-dan-z-ye-excel-de-grafikler

Bu eğitim setimiz ile basit grafikler oluşturmaktan, detaylı grafikler oluşturmaya kadar tüm detayları örnek dosyalar üzerinden adım adım ilerleyerek öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki örneklerin nasıl yapıldığını öğrenmek için vidoport üzerindeki aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

https://vidoport.com/a-dan-z-ye-excel-de-grafikler/excel-de-hedef-degerleri-grafiklerde-gostermek

Yukarıdaki örneklerden farklı olarak Hedef grafiklerindeki geçen – geçmeyen değerleri de görselleştirmek isterseniz aşağıdakine benzer bir grafik oluşturabilirsiniz.

Hedef Değerleri Grafiklerde Gösterme – 4

Bu grafik türünde ise yukarıdaki 3 grafik türünden farklı olarak Hedef-Gerçekleşme oranından farklı olarak hedefe ne kadar kalmış, hedefi ne kadar geçmiş gibi değerleri de göstermektedir.

Yukarıdaki 3 örnekten farklı ve daha zor olan bu grafik türünün nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

https://vidoport.com/a-dan-z-ye-excel-de-grafikler/excel-hedefi-gecen-ve-gecmeyen-degerleri-grafiklestirmek

Eğitim

To Top