Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel Eğitimlerin Grupları Nasıl Belirlenmeli?

Eğitim

Excel Eğitimlerin Grupları Nasıl Belirlenmeli?

Kurumsal Excel eğitimi düzenlemek için gruplar nasıl oluşturulmaldır?

Şirket çalışanların en yoğun kullandığı program olan Excel programının Temel-Orta Düzey, İleri Düzey, Excel Raporlama eğitimleri gibi konu başlıklarında eğitimlerini şirketinizde düzenlemek istiyorsanız, en yüksek verimi almak için grupları nasıl belirlemeli, çalışanlarınızı nasıl gruplara ayırmalısınız?

Her yönetici, çalışanının Excel’i iyi kullanmasını ister ve bunun içinde sürekli Excel eğitimleri düzenlenir. Kurumsal Excel eğitimi düzenlerken en çok zaman alan konuların başında, çalışanların doğru seviyelerde gruplara ayrılmasını sağlamaktır. Gruplamanın doğru yapılamaması, sınıf verimini düşüren önemli etkenlerden birisidir.

Çalışanları Excel Eğitimi için Nasıl Gruplayacağız.

Kurumsal Excel eğitimi düzenlemek için çalışanları gruplamanın farklı yolları var. Bunlar; Çalışanlarınıza Excel Dosyası üzerinden uygulama sınavı uygulamak yada Çalışanlarınıza Online Olarak Excel sınavı uygulamak

Bu her iki yöntem de çalışanın Excel seviyesini tam olarak belirlemek için yeterli değildir. İnternetin açık olması, bu sınav sorularının başkasına çözdürülmesi gibi ender olarak karşılaştığımız durumlar olsa da, soruların açıklayıcı olmaması, sınav esnasında iş yoğunluğunun oluşması gibi durumlarda sorular doğru anlaşılamamakta ve doğru çözülememektedir.

Doğru Gruplama Yöntemi Nedir?

Çalışanların Excel eğitiminden en yüksek verimi almalarını sağlamak, eğitimi düzenleyenlerin, eğitime katılanların ve eğitmenin tek amacı. Bu amacı gerçekleştirmek için seviyelerin düzgün belirlenmesi çok önemli.

Peki bu gruplamayı nasıl yapacağız?

Excel eğitimine katılacakların gruplamalarını yapmak için aslında tek bir kriter uygulayabilirisiniz. Bu kriter aslında çok basit: Excel’i az kullananlar ve Excel’i her gün kullananlar

Excel’i Az Kullananlar, Kullanacak Olanlar : Günde, Haftada 1-2 kez Excel’i açıp, listeler üzerinde çalışanlar bu gruba girebilir. Bu şekilde olanlar bir grupta toplanabilirse, Excel eğitimi bu tür katılımcılar için çok verimli bir hale gelir. Excel’i haftada 1-2 kez kullanan ve kullanacak olan bir çalışanınız, sınıfın düzeyini düşürecektir.

Excel’i her gün kullananlar: Şirket çalışanlarınızın hemen hemen hepsi bu gruba girer. Burada sıkıntı Excel’i çok iyi olanlar ile Excel’i her gün kullanan fakat Excel bilgisi az olanlar. Bu tür durumlarda Eğitmenin kalitesi devreye girer. Eğitimen bu ayrımı görerek, sınıfın içinde Excel konusunda çok iyi olanlara ayrı bir eğitim verebilir.

Örneğin, eğitimde anlatılan konu Eğer işlevi ise ve eğitime katılanlardan bazıları bu konuyu çok iyi biliyorsa, eğitmen bu durumdaki kullanıcılara ayrı bir uygulama vererek, biraz daha ileri düzey konuları anlatabilir. Yoksa bilgisi iyi olan kullanıcılar eğitimden sıkılacaktır.

Burada eğitime katılacak kişi sayısı 15-20 kişi ise bunları 2 yada 3 grup yapmak mümkün olmadığından, hepsini tek bir grup olarak düzenlemek gerekir. Burada eğitmen tecrübesi ile sınıfın düzeyini belirler ve konuları ona göre anlatır.

Excel Eğitimi için Grup Belirlerken Ayrı Tutulacak Çalışanlar

Excel eğitimleri için grupları belirlerken -mümkünse- bazı bölümlerde çalışanları ayrı tutmak gerekir. Örneğin Raporlama biriminde çalışanları ayrı bir grup yapmak, eğitimin kalitesini ve verimini arttıracaktır. Her ne kadar grupları belirlerken, insan kaynakları, Muhasebe, Finans gibi bölümleri tek bir grup yapmak eğitim verimliliğini arttırsa da, yoğun iş akışı nedeniyle çok mümkün olmuyor.

Kurumsal Excel eğitimleri ve vidoport üyelikleri için, info@omerbagci.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

Eğitim

To Top