Connect with us

Excel Eğitmeni -Yazar Ömer BAĞCI | Blog

Excel ÇAPRAZARA formülü ve DÜŞEYARA ile Farklılıkları

Excel

Excel ÇAPRAZARA formülü ve DÜŞEYARA ile Farklılıkları

Excel’de DÜŞEYARA ile yeni kullanmaya başladığımız ÇAPRAZARA formülünün karşılaştırması.

Excel 365 versiyonları ile kullanılmaya başlayan ÇAPRAZARA formülü, yakın gelecekte Excel kullanıcılarının en sevdiği ve en çok kullandığı Excel formülü olma özelliğini taşıyacak.

Basit ve gelişmiş düzeyde iki kullanımı bulunan ÇAPARAZA-XLOOKUP formülü, Excel’de DÜŞEYARA, İNDİS-KAÇINCI formüllerinin kullanımını sonlandırırken, sık sık DÜŞEYARA formülü ile birlikte kullandığımız EĞERHATA formülünün de kullanım ihtiyacını azaltıyor.

ÇAPRAZARA ile DÜŞEYARA Arasındaki Farklar

Aynı işlemleri yapıyor gibi görünseler de ÇAPARAZARA Formülünün DÜŞEYARA Formülünden çok önemli farklılıkları var.

1- DÜŞEYARA formülü, veriyi sağdan-sola doğru arama yaparken, ÇAPRAZARA Formülü, veriyi hem sağdan sola, hem de soldan sağa doğru arama yapabiliyor.

2- DÜŞEYARA formülü her zaman ilk değeri bulurken, ÇAPRAZARA Formülü, hem ilk değeri, hem de en son değeri bulabiliyor. Yani DÜŞEYARA sadece yukarıdan aşağıya doğru arama yaparken, ÇAPRAZARA hem yukarıdan aşağıya doğru, hem de aşağıdan yukarıya doğru bir arama yapabiliyor.

3- DÜŞEYARA kullandığımızda bir değeri bulamadığımızda gelen #YOK hatası yerine başka bir ifade yazdırmak için EĞERHATA formülünü kullanırken, ÇAPRAZARA Formülünde buna ihtiyaç kalmıyor. ÇAPRAZARA Formülünün içinde formülü kullandığımızda oluşan #YOK hataları yerine istediğimiz bir değeri yazdırabiliyoruz.

Excel 365 formüllerinde yer alan ÇAPRAZARA, FİLTRE, SIRALA, SIRALI gibi işlevlerin kullanımlarını öğrenmek için vidoport üzerindeki bu işlevlerin kullanımlarının anlatıldığı setimize göz atabilirsiniz.

https://vidoport.com/excel-365-formulleri–islevleri

DÜŞEYARA Kullanımı öğrenmek, örnek dosyaları indirmek için vidoport üzerindeki DÜŞEYARA konularının anlatıldığı eğitim setimize göz atabilirsiniz.

https://vidoport.com/a-dan-z-ye-excel-duseyara-formulu

Excel ve diğer konularda eğitimlerinizi tamamlamak ve Excel sertifikası almak için eğitim setlerimize göz atın.

https://vidoport.com/kategori/excel-egitimleri

Devamını Oku

Excel

To Top